Objawy zaćmy

Zastanawiasz się, czy zaćma dotyczy Ciebie? Najczęstsze objawy zaćmy to: postępujące w czasie pogorszenie widzenia, zamglenie widzenia (widzenie jak przez mleczną, brudną szybę), obniżenie kontrastu.

W zależności od lokalizacji zmętnień soczewki głównym problemem może być pogorszenie widzenia do dali (klasyczna zaćma jądrowa lub korowo-jądrowa) lub do bliży (pogorszenie widzenia do bliży jest charakterystyczne dla zaćmy umiejscowionej centralnie w osi widzenia pod tylną torebką soczewki - tzw. zaćma podtorebkowa tylna) Uwaga! Pogorszenie widzenia do bliży, nie dające skorygować się plusową addycją, czyli "okularami do czytania" może być także objawem poważnych chorób oka, jak np. chorób plamki żółtej, prowadzących do znacznego, nieodwracalnego pogorszenia widzenia. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie taki objaw, koniecznie skonsultuj się z okulistą.
Zmętnienia korowe mogą natomiast powodować różnego rodzaju aberracje: efekt rozszczepiania światła, szczególnie widoczny przy słabym oświetleniu wokół źródeł światła, dwojenie jednooczne (tzn. przy patrzeniu jednym okiem - drugie zamknięte, występuje dwojenie) Uwaga! Dwojenie obuoczne - występujące podczas patrzenia oboma oczami jednocześnie, ustępujące po zamknięciu jednego oka, może świadczyć o innych poważnych schorzeniach, nie lekceważ takiego objawu, w przypadku wystąpienia dwojenia obuocznego koniecznie skonsultuj się z okulistą.

Przy bardzo zaawansowanej zaćmie można zauważyć zmianę koloru źrenicy na szarobiały.
Zaćmie nie towarzyszą dolegliwości bólowe, ani inne odczucia takie jak przekrwienie czy łzawienie oczu, dlatego zwykle chory zgłasza się do lekarza, ze względu na zauważalne zakłócenia widzenia.

Pamiętaj, im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej, gdyż zaawansowana zaćma jest trudniejsza do usunięcia i może powodować komplikacje.

Co jeszcze możesz zauważyć, jeśli masz zaćmę...

Dlaczego widzę gorzej przy słabym oświetleniu?
Zaćma prowadzi do obniżenia poczucia kontrastu, a więc w słabym oświetleniu szczegóły mogą być coraz trudniej widoczne.

Dlaczego widzę gorzej w jasny, słoneczny dzień?
Czasami największe zmętnienia umiejscawiają się w centralnej części soczewki, w osi widzenia. Przy silnym oświetleniu nasza źrenica zwęża się i w takim wypadku zaćma może zasłaniać większość obrazu. Z kolei przy mniejszym natężeniu światła źrenica rozszerza się i możliwe jest widzenie "bokiem", gdyż mniej zmętniałe części soczewki zostają odsłonięte.

Dlaczego widzę lepiej z bliska?
Kiedyś musiałem zakładać okulary do czytania, a teraz książkę mogę czytać bez okularów.
Zaćma, szczególnie zaćma jądrowa czyli jednolite zmętnienie jądra soczewki, powoduje zmianę właściwości fizycznych soczewki. Soczewka staje się "gęstsza", co powoduje zwiększenie współczynnika załamania światła i soczewka staje się bardziej skupiająca. Jest to tzw. krótkowzroczność refrakcyjna indukowana zaćmą. Dlatego osoby, które zawsze nosiły okulary minusowe (były krótkowidzami) zauważają zwiększenie wady wzroku i konieczność noszenia coraz mocniejszych szkieł. Osoby które były dalekowidzami (nosiły okulary plusowe do dali) mogą zaobserwować zmniejszenie wady wzroku, gdyż refrakcja oka przesuwa się w kierunku minusów.
Natomiast osoby normowzroczne, nie mające żadnej wady wzroku, które po 40 roku życia na skutek naturalnego osłabienia akomodacji zaczęły jedynie korzystać z okularów do bliży, wraz z rozwojem zaćmy mogą zauważyć, że okulary do czytania przestają być im potrzebne, natomiast pogarsza się widzenie do dali. Wynika to właśnie z krótkowzrocznego przesunięcia. Np. jeśli w przeszłości nosiłeś okulary do czytania +3,00 Dsph, a w wyniku rozwoju zaćmy powstała krótkowzroczność refrakcyjna -2,50 Dsph, to powstaje sytuacja, w której do dali konieczne są szkła -2,50 Dsph, a do bliży +0,50 Dsph, a więc stare okulary +3,00 są dużo za mocne i tylko przeszkadzają. Pamiętaj jednak, że przy zaćmie dochodzi do spadku przezierności soczewki, a więc widzenie staje się niewyraźne nawet przy prawidłowym doborze mocy okularów.